Hastalıklarda Tıbbi Beslenme Tedavisi

Diyetisyen, sadece kilo vermek/almakla ilgilenmez. Üniversite eğitimimizde şişmanlık(obezite) ile ilgili sadece 3 hafta ders gördük. Devamında birçok hastalıkta tıbbi beslenme tedavisini öğrendik. Kalp-damar hastalıkları, karaciğer-böbrek hastalıkları, hipertansiyon, romatizmal hastalıklar, Gut hastalığı, kanser… Her birinde beslenme o kadar kritik rol oynuyor ki gerçekten iyileştirme gücü var. bir diyabet hastasının artık insülin kullanmaya ihtiyacının kalmaması, şeker ilacını bırakması, kanser hastalarında kilo almayı sağlamak, diyaliz alan hastanın böbrek fonksiyon testlerinin iyileşmesi… İnsanın mesleki tatmini en çok yaşadığı noktadır. Yetişkinlerde tıbbi beslenmeden bahsederken bir yandan bebeklerde, okul çağı çocuklarında, ergenlik döneminde her yerde diyetisyenin rolü var.

Prematürelerde kilo takibini yapmak, mama desteği alan bir bebeğin günlük beslenme planını oluşturmak, metabolik bir hastalığa(fenilketonüri, homosisteinüri vb.) sahip bebeğin beslenme planını oluşturmak gibi birçok noktada diyetisyen kilit rol oynamaktadır.

Beslenmenin hastalıklarda iyileştirici gücünü görmek beni mesleğime tutku ile bağlayan en önemli noktadır. Hatta bu sebeple yüksek lisansımı Diyetetik Ana Bilim Dalında yaptım. Birçok insana faydam dokundu. Sizlerin de böyle bir durumunuz varsa bir diyetisyenden destek almanızı öneririm.

İletişim için ön görüşme formunu veya iletişim formunu doldurabilirsiniz.

Dyt. Bahar ATA