diyetisyen, kilo vermek

Kilo Yönetimi

Kilo yönetimi, bir bireyin sağlığını korumak için dikkat etmesi gereken bir noktadır. Kişinin boyuna, yaşına, fiziksel aktivitesine göre ideal bir kilo aralığı bulunur. Diyetisyeniniz bunu sizin için belirler. Bu ideal kilo aralığında olmak sadece fiziksel olarak güzel görünmek için değil sağlıklı olmak ve kalmak için gereklidir.

Özellikle küresel bir sorun hale gelen Obezite, sinsi ve yüksek riskli bir hastalıktır. Obezitenin sebep olduğu bazı hastalıklara örnek verelim: Diyabet(şeker hastalığı), Karaciğer – böbrek hastalıkları, Kemik – eklem hastalıkları, Kalp – damar hastalıkları, Hipertansiyon, kanser… Bu kadar hastalığa sebep olurken kişinin kendisini düşünmekten başka çaresi yoktur. Nefes alıp verirken zorlanmak, merdiven çıkarken dizinin ağrıması.. Bunlar artık vücudun taşıyamadığı fazla yüke sahip olduğunu gösterir. Burada kişi bir uzmandan destek almalıdır. Türkiye’de Obezite Görülme oranı %30’dur. Bu skorla biz Obezitede Avrupa birincisiyiz. Bir an önce bireysel ve toplum olarak harekete geçmemiz gerekiyor.

Bir yandan ideal kilonun altında olmak da sağlıklı bir durum değildir. Bu, Vücudun yeterli depoya sahip olmadığını gösterir. Halsizlik, yorgunluk, sürekli uyku hali, kadınlar için amenore(adet görememe) durumu vb. gelişebilir. Hem kas hem yağ kütlesi yeterli seviyede bulunmalıdır. Hormonların düzenli çalışabilmesi için yağ oranı ideal olmalı, vücudun enerjik olması ve hücrelerin çalışması için yeterli besine(enerji kaynağına) ihtiyacı vardır.

Bu noktada her bireyin kişisel özellikleri neticesinde ideal kiloda olması gerekir. Gerek kilo almak gerek kilo vermek konusunda olsun muhakkak bir diyetisyenden destek alın. Bu destekle birlikte geleceğinize, sağlığınıza yatırım yapmış olursunuz 🙂

Sevgiler..

Dyt. Bahar ATA