ZAYIFLAMAK İÇİN 10 ALTIN ÖNERİ – Dyt. Bahar ATA

1. BOL SU İÇİN

Yaşam kaynağımız olan su, kan akışını hızlandırır, metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar.

2. ÖĞÜN ATLAMAYIN

Az az, sık sık yemek; sindirim sisteminin çalışmasını ve iştah kontrolünü sağlamaya yardımcı olur.

3. BESLENME GÜNLÜĞÜ TUTUN

Rutinde yediklerinizi görmek, sizin nerede hata yaptığınızı, kaçamakları ne sıklıkla yaptığınızı görmenizi sağlayacak ve beslenmenize farkındalık katacaktır.

4. KAHVALTI ALIŞKANLIĞI EDİNİN

Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Metabolizmam hızlı çalışsın istiyorsan kahvaltı öğününü uyandıktan sonar 1 saat içerisinde yapman gerekli!

5. UYKU DÜZENİNE ÖNEM VERİN

Vücudun biyolojik bir ritmi vardır. Bu ritme rutinde uyarak yaşamak gereklidir. Gece 23:00-04:00 arasında uyumaya özen gösterin. Özellikle geç yatan bireylerde şeker ihtiyacı ve iştah durumu artar ve bu istekle daha fazla yeme gereği duyarsınız.

6. STRESTEN UZAK DURUN

Kilo vermeyi beslenme kadar psikoloji de etkilemektedir. Vücutta stres hormonu(kortizol) seviyelerinin yükselmesi kilo vermeyi olumsuz etkileyen bir durumdur.

7. TOK KALMANIZI SAĞLAYACAK LİFLİ(POSALI) BESİNLER TÜKETİN.

Sebzeler, meyveler, kuru baklagiller, tam tahıllı ürünler(kepekli ekmek, bulgur, yulaf vb.) gibi besinleri günlük tüketiminize ekleyin. Lifli besinler mide hacmini kaplayarak doluluk hissinin oluşmasını sağlar.

8. SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR TERCİH EDİN

Ara öğün yapmaya özen gösterin. Ara öğünde tercihiniz taze ve kuru meyveler, çiğ kuru yemişler, süt/kefir, ayran, yoğurt, galeta/grisini, leblebi gibi besinleri tercih edin.

9. ŞEKERİ HAYATINIZDAN ÇIKARIN

Yüksek şekerli beslenmek, tat duyunuzu etkileyerek size daha çok bu tür besinler tüketmeye teşvik etmektedir. Çay/kahveyi şekerli tüketiyorsanız zamanla azaltarak sıfıra indirmeyi deneyin. Kek, kurabiye, pasta, çikolata gibi şeker içeren yiyeceklerin ise tüketim sıklığına ve porsiyonuna dikkat ederek tüketmeye özen gösterin.

10. EGZERSİZ YAPIN

Zayıflama sürecinde mantık kalori açığı yaratarak aradaki farktan(toplam enerji harcaması – günlük alınan kalori) kilo vermeyi sağlamaktır. Bu sebeple toplam enerji harcamasını artırmak için egzersiz yapın.

2 thoughts on “ZAYIFLAMAK İÇİN 10 ALTIN ÖNERİ – Dyt. Bahar ATA”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir